How I Went from Spending $1250 to $600 on Groceries in Two Months

groceries week 5--www.thethreeyearexperiment.com

Well, well, well. It seems I have FINALLY managed to stay within a $600 per month grocery budget for the first time in recent memory.

You may be shouting, “amateur!” I don’t care. I have never been able to figure out how to reduce this expense until now, and I am PROUD of myself.

In June, we spent $1243.61 on food.

In August, we spent $597.13.

How in the world did we manage to HALF our grocery budget in the space of two months?

Well, if you want the short answer:

I started budgeting my grocery money weekly.

If you want the long answer (which, I think you do, because, come on, who wants a one-sentence answer when you can get something long and complicated?!), then read on.

$600 grocery spending reduced grocery spending in two months

Here’s What I Did Differently

I changed my behavior somewhat (though not a ton) to be able to stay in my grocery budget. As I mentioned, budgeting weekly has been a game changer. Having those artificial parameters around my dollars has helped me see that I have a finite amount of money for this week (but it’s okay, because in seven more days, I’ll have more).

I’ve also been way more dedicated to meal planning. We’re not eating gourmet meals, but I just make sure that I have a meal plan for every day of the week before I go to the store.

Here’s my fairly quick process before I go to the store.

1. I Check My Fridge/Freezer/Pantry and Update My Meal Plan.

Here is my Meal Planner that hangs on my fridge (fancy, right? I think it came from Staples or Target and cost $5).

Once we eat a meal, I erase it from the board, which is why there are only four meals left on the board (it’s Tuesday, and I go shopping on Fridays). As you can see, I kind of pick and choose meals some. I don’t feel like I have to stick with the day the meal is planned for.

I decide what meals we’ll have for the week. Usually, I check out the freezer and see what meat we have (our experiment to eat all vegetarian fizzled out about the time we went into quarantine). Then, I Google recipes or check my recipe binder, or just search my memory bank for something we could have for that ingredient. Budget Bytes is a great resource too.

The idea is to find a recipe that requires mostly ingredients you already have on hand.

For example, here’s last week’s menu:

Monday-Roasted Cauliflower Taco Bowls from Budget Bytes

Tuesday-Deconstructed Pasta Salad (that’s just pasta salad that isn’t mixed together so my kids can pick what they want and are more likely to eat it)

Wednesday-Sausages and bean salad with corn

Thursday-Leftovers

Friday-Pizza

Saturday-Grilled chicken and broccoli

Sunday-Taco soup

Here’s how I came up with that meal plan.

“We have grilled chicken, and that’s easy on the weekends. So we can grill chicken and roast the other half of the bag of frozen veggies in the freezer.”

“Do we have enough stuff for pasta salad? We have pasta, kalamata olives, a can of beans, but we don’t have feta or cherry tomatoes. Add those to the list.”

“Corn is on sale. We should eat that with something fast. We had beer brats last week and they were a hit. I will do that again.”

“I am starting work this week. I will be exhausted on Friday. Let’s get a heat up pizza for Friday.”

“I have a frozen pack of hot Italian sausage. What could I make with that? I have a ton of canned corn, beans. Bet I could make taco soup. I will need to buy an envelop of taco seasoning. I see that Queso Fresco is cheaper than Feta. I can substitute that in the pasta salad and buy it for the taco soup too.”

“This recipe for taco bowls looks good. I can buy two envelopes of taco seasoning and cauliflower is in season right now, so I will make that.”

This meal plan is not particularly impressive. It includes way too much Mexican, corn, and beans. But that was on my mind as I planned and it worked out that way. My family ate everything and didn’t complain (except for Leftovers Night–Mr. ThreeYear hates to eat leftovers).

2. I Make my grocery list and add approximate prices.

This week I shopped with Walmart Pickup, so it was easy to know exactly what I was spending. I just used the app and added all the ingredients I needed to buy for my meal plan.

Then I added the typical weekly ingredients we need. Yes, I have to pick and choose a bit. I can’t buy QUITE as much as I did before when I spent $1250+ per month. But, I can buy almost as much, and make some treats from scratch.

I have primarily shopped at Aldi, Wal-mart, and Costco since drastically cutting my budget. I have picked up one or two cheap meats at Food Lion and cheap fruits at Harris Teeter, but other than that, I stick with the low-cost leaders.

3. I Use the Weekend to Make Two Homemade Treats

I have started making two treats from scratch each weekend. Actually, Mr. ThreeYear has started making bread from scratch (yum!!!) and I usually make a batch of muffins, homemade granola bars, brownies, or some other treat that we can eat for breakfast or after-school snacks.

This seems to fill in the gap of the extra processed food I’m not buying each week.

This morning’s homemade bread (I know, I know!).

Here’s What I DIDN’T DO

Ok, I think one of the most helpful things to share would be the things I didn’t do during the second half of July and August, when we successfully stayed in our grocery budget of $600, or $125-$150 per week (depending on if the month had 4 or 5 weeks).

1. We didn’t go to the grocery store more than once per week.

By and large, I made one large shopping trip per week, and once the food was gone, it was gone, and we had to make do until we went to the store again. If I ran out of an ingredient (like we’re currently out of salt so we have to use the kind you grind until it’s grocery day) we just made do.

This has meant we have a shortage of fruit in the house from, say… Saturday until Friday, the day I go grocery shopping again. When I say a shortage of fruit, I mean that we still have some boring red apples and bananas that are a little soft, but the nectarines, berries, and oranges are gone. Little ThreeYear could subsist on fruit alone.

2. I didn’t set foot in Costco without a short list and lots of self-control.

I did go in to Costco a couple of times, but only with a very specific list, coupons already clipped in the app, and a stern rejoinder to Mr. ThreeYear that we were only buying what was on the list.

I ended up spending less than my food budget during Weeks 1 and 2 so that I could pay for a $90 trip to Costco in Week 2.

In other words, let’s say I had $125 for four weeks, and $100 on the fifth week of groceries.

In Week 1, I spent $80 at the store. In Week 2, I spent $75. That left me with $100 to spend at Costco in Week 2. For my family, it’s possible to get out of Aldi with $80 in groceries for the week if we’re careful.

That gave us the ability to get tons of snack sized chips, Smart Pop, and fruit snacks at Costco, plus some coffee, giant bags of limes and lemons and supplies like Dawn, dishwasher tabs, etc.

3. We didn’t wing it.

I’ve spent the majority of my adult life spending way more on groceries than this (and I have the data to prove it!) so I knew that without deliberate, thoughtful choices and a plan, we would overspend at the store.

I don’t go to the store hungry.

I don’t go to the store without a meal plan.

I don’t buy without inventorying the food I already have.

I DO shop weekly.

When I plan for my weekly shopping trip, which I’ve started doing on my Notes app, I add the approximate cost of the items I’m buying. This is half of my list below for Aldi.

Here’s half of my grocery list with approximate prices. Drinks are seltzer and Diet Coke. We like us some canned beverages.

I’ve been shopping long enough that I know most of the prices. If I don’t, I always guess $2.19, and 75% of the time, I’m right (Aldi loves to price things at $2.19).

I also use the Walmart app for pickup. I haven’t been super satisfied with the Walmart pickup lately, mostly because they’ve been out of half of the items I order, and who wants frozen drumsticks when you ordered boneless skinless chicken breasts (they sometimes substitute random items)?! But, then again, people are picking out my groceries for me for no additional cost (hat tip, Dad), so it is uber convenient. And sometimes, Aldi doesn’t have certain items that Walmart does have.

Final Thoughts

I know I was able to change my behavior so much because I really focused on it during the second half of July and all of August. I was out of school and had lots of time to devote to YouTube videos of Mormon women (Frugal Fit Mom and FunCheapOrFree) who fed their families on the cheap (I don’t know–the LDS women just seem to be really good at pinching those grocery dollars!).

Now that school is back in session (and yes, the private school where I teach is in-person half of the time and virtual half of the time. And yes, it is twice the work, thanks for asking), I have lots less time to devote to groceries.

I can tell that it’s getting harder, because we’re starting to waste a few more food items than we did in July and August, where we got really good at using up everything in the fridge.

But, I am committed to staying the course with our new budget, so I’ll keep posting about how I will make it work while I work and while we have less time to prep and think about food.

Alright, let’s hear from you. What’s your grocery budget? How many people in your family? How many hungry teenaged boys?

Author: Laurie

Hi. I'm Laurie, and my family and I have set out to double our net worth and move abroad in the next three years. Join us on our journey!

12 thoughts on “How I Went from Spending $1250 to $600 on Groceries in Two Months”

  1. Congratulations on hitting your goal!

    I am embarrassed to state publicly what we spend each month on groceries for 2 people; we’ll just say it’s a lot more than half of your budget and leave it at that.

    1. Thanks! I think there is a minimum that you have to spend on 2 people, just because of economies of scale. No way Mr. ThreeYear and I can eat for $300 after the boys leave home! 🙂

  2. Bravo! Loved reading this. While researching for the book I wrote on frugality for busy professionals, I stumbled across the Mashup Mom blog. She puts out weekly Aldi meal plans for ?$60 and under. If you’re getting busy, maybe use her meal plans?

  3. Hey, nice job Laurie! If you can keep up the $600/month budget for an entire year you’ll be saving quite a bit!

    I have to say this is something you’ll get better at with time. We didn’t get down to our $500/month food budget right away. It took practice and time, and some months I still slip a little!

    Best of luck to you on keeping it going!

  4. We’ve also been struggling with our grocery bill ($800-1000 for one petite woman and one very large man) and your article really articulated some of the things I’ve been thinking but couldn’t find the words for. Thank you!

    A good chunk of our cost is that we’re shopping when we’re not comfortable physically going to the store (especially lately due to a temporary illness) so we’re having everything delivered. And if you need 1 apple for a recipe, you can’t get it without either paying a huge amount for 1 apple (fee + tip), or adding a lot more to your cart to get free shipping and balance the costs…

    I think for us, the biggest thing we should work on is being ok with eating what’s on hand, even if it’s not what you really wanted. I don’t meal plan, but I throw together a lot of meals that are like “ok, there are some veggies in the fridge, and some rice, so I’ll throw together a stir fry for lunch”.

    If we run out of a certain fruit, we will have a grocery trip. But that means it’s going to be another $50-200 bill, even if the box of grapes is only $10.

    1. Mary, one of the things that resonated with me in all of my obsessive Youtube Video watching was the idea of one weekly trip to the store. Or, in your case, one weekly delivery. It’s been hard for us, because, like you, if we run out of a family favorite, like red peppers, there is a LOT of pressure to go to the store and pick it up. Which inevitably leads to buying more stuff we don’t need. I think being firm about going to the store one time has really helped us stay in budget. I have just started telling my fam, “No, we don’t have any more cookies, but we can get some on Friday on grocery day.” Anyway, don’t know if that would help you guys but it has helped us.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *